På dagens ordinære generalforsamling blev der vedtaget en række nye medlemsreformer. Det har været beslutninger om nye kontingentformer, nye aktivitetsrammer for klubbens medlemmer der blev vedtaget i dag, og er med til sikre gode sportslige forhold for deres kontingenter.
Selvom der blev vedtaget en lille kontingentforhøjelse, så blev der også vedtaget en større medlemsrabat som gør det nemmere og billigere for klubbens medlemmer, at være medlem i flere idrætsgrene uden medlemmerne må vælge sporten fra af økonomiske årsager.
Nogle af de andre vigtigste ting som også blev vedtaget var aldersgruppen for børne- og ungdomsafdelingen som er udvidet til 25 år, samt en tilpasning af medlemsformen alt efter som klubben kan tilbyde idræts- og træningsaktiviteter uden disse skal gennem en behandling på generalforsamlingerne.
I dag har Globen Sport flere idrætsgrene som futsal, golf, fodbold, håndbold og børne- & ungdom.